Kalkan Balığı Fiyatı 2024 | Balıkhanem

Kalkan balığının mevsiminde avlanan en tazeleri her zaman balıkhanemde! Soğuk zincir hızlı teslimat ile kapınıza kadar gelen tazeliğin keyfini çıkarın!

Kalkan Balığı Faydaları ve Besin Değeri

Kalkan Balığı Faydaları

Kalkan balığı hem lezzeti hem de besin değeri açısından öne çıkan bir balıktır. Yüksek fiyatlar sebebiyle kaçınılan bir balık olsa da sağlık açısından tüketilmesinde fayda vardır. Beyaz etli ve yağ oranı düşük olan kalkan balığının birçok faydası bulunmaktadır. Peki kalkan balığının faydaları nelerdir?

Kalkan balığı omega-3 yağ asitleri, protein, vitaminler ve mineraller açısından odlukça zengindir ve sağlıklı bir diyetin önemli bir parçası olabilir. Kalkan balığı içerdiği omega-3 yağ asitleri sebebiyle kalp damar sağlığını destekler, beyin fonksiyonlarını iyileştirir, iltihabı azaltır, cilt sağlığını ve kemik sağlığını önemli ölçüde korur.

Kalkan Balığı Besin Değeri

Kalkan balığı protein, omega-3 yağ asitleri, vitaminler ve mineraller açısından oldukça zengin olduğundan genel sağlığımız için birçok fayda sunar. Kalkan balığı özellikle A, D ve B12 vitaminleri açısından oldukça zengindir. Kalkan balığı 100 gramında 95kcal, 0gr karbonhidrat, 16gr protein ve 3gr yap bulunmaktadır. Kalkan balığı ayrıca demir, çinko, iyot ve selenyum açısından zengin bir balıktır.

Kalkan Balığı Nasıl Temizlenir?

Kalkan balığı, düz ve geniş gövde yapısına sahip olduğundan diğer balıklara göre temizlenmesi daha farklı ve dikkat gerektiren bir işlemdir. Kalkan balığını dilimlenmiş ve temizlenmiş olarak Balıkhanemden satın alabilirsiniz. Fakat kalkan balığı temizleme adımları şu şekildedir. Öncelikle keskin bir bıçak, kesme tahtası, mutfak makası ve kâğıt havluyu yanınızda bulundurun. İsteğe bağlı olarak balık zımparası da bulundurabilirsiniz. Malzemeleriniz hazırsa kalkan balığı nasıl temizlenir görelim.

 1. Öncelikle balığınızı iyice yıkayın ve fazla suyunu süzdükten sonra kâğıt havlu ile kurutun.
 2. Temizlemeye başlamadan önce kaymaması adına kesme tahtanızın üzerine nemli bir bez serebilirsiniz.
 3. İlk başta balığın kuyruk kısmını keserek ayırın.
 4. Mutfak makası kullanarak kalkan balığının yan yüzgeçlerini dikkatlice kesin. Yan yüzgeçler, etli kısımlara yakın olduğundan bu adımı dikkatlice yapmanız gerekir.
 5. Balığın göbek kısmındaki çatlağı kesin bir bıçak yardımıyla aşağıdan yukarı doğru açarak iç organlarını dikkatlice çıkarın. Solungaçlarını çıkarmayı unutmayın!
 6. Balığınızı soğuk suda tekrar yıkayın ve kurutun. Balığın dış ve iç kısmını bolca tuzla ovun. Tuz, balığın suyunu çekerek daha lezzetli olmasını sağlar.
 7. İsteğe bağlı olarak dilimleyebilir veya bütün olarak tüketebilirsiniz.

Kalkan Balığı Temizliğinin Püf Noktaları

 • Kalkan balığı temizlenirken keskin bir bıçak kullanılmalı.
 • Balığın derisini kazıyacaksanız çok fazla bastırmamaya özen gösterin.
 • İç organları çıkartılırken dikkatli olun ve safra kesesini patlatmamaya özen gösterin.
 • Balığı pişirmeden önce tuzlamak lezzetini arttırır.

Kalkan Balığı Nasıl Pişirilir?

Kalkan balığı, lezzeti ve besin değeri ile sofraların gözdesi olan bir deniz ürünüdür. Doğru pişirme teknikleri iler bu lezzeti kat kat arttırmak mümkündür. Kalkan balığı isteğe bağlı olarak fırında, ızgarada veya tavada pişirilebilir.

Kalkan Balığı Pişirmenin Püf Noktaları

 • Balığı pişirmeden önce tuzlayın çok fazla tuzlamamaya özen gösterin.
 • Balığın fazla pişmemesine dikkat edin, aksi takdirde kuru ve lezzetsiz olabilir.
 • Balığı pişirdikten sonra dinlendirmek lezzetini arttıracaktır.
 • Kalkan balığını limon, salata veya sebze garnitürleri ile servis edebilirsiniz.

Kalkan Balığı Mevsimi Ne Zaman?

Kalkan balığına Balıkhanem üzerinden her mevsim ulaşabilirsiniz. Fakat kalkan balığı mevsiminde daha ekonomik ve daha lezzetlidir. Kalkan balığı tüm yıl boyunca serbest av zamanlarında avlanabilen ve tüketilen bir balıktır. Fakat kalkan balığının en lezzetli olduğu zaman ocak ayının sonundan mart ayının sonuna kadar olan dönemdir. Bu dönemde kalkan balığının yağ oranı daha yüksek olur ve eti daha lezzetli hale gelir.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Kullanımı